יום חמישי, 15 בינואר 2015

מהי בדיקת מז"ח ומדוע היא חשובה?

אם קראתם בעבר חומר הקשור לתשתיות המים בבית או בעסק שלכם, אפשר שנתקלתם במונח בדיקת מז"ח, אך לא הבנתם בדיוק למה הכוונה. ראשי התיבות של מז"ח הן מניעת זרימה חוזרת. המצב של זרימה חוזרת מתבצע בעצם כאשר ישנם כמה מקורות מים שונים שנמצאים בתוך המתחם. מקור אחד קשור למי השתייה שכולנו צורכים, אך מקור אחר למים שאינם ממקור שתיה - מי השקיה למשל, מים לכיבוי אש, או חמור מכך כמובן - המים השחורים שיש בביוב.

מדוע יש סכנה ואיך הבדיקה מתבצעת?


       סכנת הזרימה החוזרת - הסכנה המרכזית היא בעיקר כשעושים שימוש בציוד השקיה או ציוד לכיבוי אש. הזרם עלול לחזור פנימה ללב תשתית המים, ואז לחדור ישירות למי השתייה שכל אחד צורך - ומכאן כמובן שיש סכנה חמורה לזיהום. זה יכול להתרחש גם עם מי ביוב, אף כי הדבר נדיר יותר.
       התקנת מתקנים מיוחדים - כדי למנוע זאת, עוד בטרם מבצעים בדיקת מז"ח, אפשר להתקין כמובן מתקנים מיוחדים. ישנם התקני מז"ח שישנם מתקינים מורשים של משרד הבריאות ומשרד התשתיות רשאים להתקין, ואלו מסייעים כמובן למנוע את הזרימה החוזרת, בהנחה שלא מדובר על תשתיות נפרדות לחלוטין.
       ואיך מבצעים את הבדיקה? - במידה ויש חשש להרעלה, חובה לבצע בדיקת מז"ח במהירות, כדי לוודא שהמקור לכך איננו בזרימה חוזרת בעייתית. איך מבצעים בדיקת מז"ח? יש לבודק עצמו את הכלים לבחון את הצנרת, לבדוק את תנועת המים בתוך הצנרת, וזאת על בסיס הפרשים של לחץ המים.


ומה עושים אם יש בעיית זרימה חוזרת?


כמובן שאם הבודק גילה שיש אכן בעיה של זרימה חוזרת - הוא גם יבצע תיקון במהירות, ויש לזכור שהדבר ישבית את תשתיות המים לזמן מה. שימו לב כי בכל מה שנוגע לעסקים - אלו מחויבים בביצוע של בדיקות מז"ח באופן קבוע, גם אם אין בעיה – וזאת בכדי לוודא שאין סכנת הרעלה לכמות גדולה של אנשים.

תגובה 1: